Eldorado Middle School hosted the 2021 Jr High Plateau Relays on Friday, March 26th at Larry Mitchel Stadium with Eldorado, Christoval and Winters athletes competing.

Eldorado’s 7th and 8th grade boys teams placed first while the two girls teams placed second.

Team and individual results follow below.

7th Grade Girls

Team Totals: 1st. Christoval: 229; 2nd. Eldorado: 143; 3rd. Winters: 140.

Discus: Arianna Garcia, 3rd, 53’ 7 1/2”; Shelby Garcia, 5th, 48’8”.

Shot Put: Alyna Hernandez, 3rd, 22’ 1 1/2”; Arianna Garcia, 5th, 22”; Shelby
Garcia, 6th, 19’10”.

High Jump: Addie Walling, 4th, 4’0”.

Long Jump: Ryanna Castillo, 1st, 13’2”; Mallory Okerson, 6th, 11’9”.

100M: Stormy McMayon, 2nd, 14.87; Lizeth Vasquez, 3rd, 15.12; Shelby Garcia, 6th, 16.74.

200M: Ryanna Castillo, 2nd, 29.97; Emily Morin, 4th, 34.47.

400M: Lizeth Vasquez, 3rd, 1:23.86; Miley Doran, 4th, 1:27.15.

800M: Mallory Okerson, 1st, 3:03.46.

1600M: Mallory Okerson, 1st, 7:22.31.

2400M: Miley Doran, 2nd, 12:12.65.

300M Hurdles: Stormy McMayon, 5th, 1:09.21.

4x100M Relay: Fe Barajas, Emily Morin, Addison Walling, Ryanna Castillo, 2nd, 59.43.

4x200M Relay: Fe Barajas, Emily Morin, Addison Walling, Ryanna Castillo, 2nd, 2:09.30.

7th Grade Boys

Team Totals: 1st. Eldorado: 214; 2nd, Christoval: 166; 3rd. Winters: 102.

Discus: Nathan Gutierrez, 3rd, 77’8”; Andrew Whitten, 4th, 71’ 1/2”.

Shot Put: Nathan Montoya, 1st, 30’3”; Marcus Flynn, 6th, 23’ 3 1/4”.

High Jump: Ryley Hight, 1st, 4’8”; Aidan Romo, 3rd, 4’4”; Jonnie Rae Adame, 4th, 4’2”.

Triple Jump: Jonnie Rea Adame, 3rd, 27’ 4 1/2”; Amare Luna, 4th, 27’ 3 1/2”.

Long Jump: Aidan Romo, 2nd, 15’8”; Malik Arispe, 4th, 14’3”.

100M: Devan Luna, 1st, 13.59; Jonnie Rea Adame, 3rd, 14.59; Braylon Sanchez, 4th, 15.91.

200M: Jonnie Rea Adame, 4th, 32.68; Braylon Sanchez, 6th, 34.21.

400M: Issac Kmiec, 2nd, 1.:11.46; Cyrus Shipman, 4th, 1:13.32.

800M: Issac Kmiec, 3rd, 2:54.14; Cyrus Shipman, 5th, 3:05.71.

1600M: Tashawn Bustos, 1st, 7:11.58; Amare Luna, 2nd, 7:28.40; Collin Cook, 3rd, 7:46.63.

2400M: Tashawn Bustos, 2nd, 11:09.72; Collin Cook, 4th, 12:43.78.

110M Hurdles: Ryley Hight, 1st, 19.49; Jaxon Hight, 4th, 20.77; Zachary McBride, 5th, 22:16.

300M Hurdles: Ryley Hight, 1st, 0:50.05; Jaxon Hight, 3rd, 0:53.52; Zachary McBride, 5th, 0:56.71.

4x100M Relay: Devan Luna, Jayden Gaudarrama, Malik Arispe, Aiden Romo, 1st, 52:06.

4x200M Relay: Devan Luna, Jayden Gaudarrama, Malik Arispe, Aiden Romo, 1st, 1:51.68.

4x400M Relay: Jaxson Hight, Riley Hight, Malik Arispe, Aiden Romo, 1st, 4:26.25.

8th Grade Girls

Team Totals: 1st. Christoval: 266; 2nd. Eldorado:110; 3rd. Winters: 76.

Discus: Mimi Martinez, 1st, 57’7”; Ayla Doran, 5th, 48’1”; Lupe Esparza, 6th, 41’9”.

Shot Put: Alex Sanchez, 3rd, 23’4 1/2”;Mimi Martinez, 4th, 22’4”; Marci Romo, 5th, 22’1”; Ayla Doran, 6th, 20’10 1/2”.

High Jump: Ava Rodriguez, 2nd, 3’10”.

Triple Jump: Ava Rodriguez, 2nd, 27’4”.

Long Jump: Addy Triplett, 4th, 11’10”.

100M: Maci Armstong, 3rd, 15.70.

200M: Addy Triplett, 3rd, 32.72.

800M: Minelly Montes, 2nd, 3:05.15.

1600M: Minelly Montes, 3rd, 7:17.84.

300M Hurdles: Ava Rodriguez, 1st, 0:59.08

4x100M Relay: Maci Armstong, Amanda Cortez, Allison Meador, Addie Triplett, 2nd, 60.68.

4x200M Relay: Maci Armstrong, Amanda Cortez, Ava Rodriguez, Addie Triplett, 2nd, 2:19.09.

8th Grade Boys

Team Totals: 1st. Eldorado: 266; 2nd. Christoval: 104; 3rd. Winters: 76.

Discus: Jaysen Santellano, 1st, 101’1 1/2”; Zaid Hernandez, 2nd, 99’4”.

Shot Put: Jaysen Santellano, 1st, 37’1”; Cade Parker, 2nd, 32’ 2 1/2”; Zaid Hernandez, 3rd, 30’7”.

Pole Vault: Andrew McGee, 1st, 7’6”.

High Jump: Jonah Penkszyk, 2nd, 5’0”; Arturo Reyes, 4th, 4’8”; Elezar Hernandez, 6th, 4’6”.

Triple Jump: Andrew McGee, 1st, 35’9”; Jasi Galindo, 3rd, 32’5”.

Long Jump: Arturo Reyes, 1st, 16’11”; Roman Guadarrama, 2nd, 16’8”; Elezar Hernandez, 6th, 13’10”.

100M: Elezar Hernandez, 2nd, 12.62; Andrew Thornton, 3rd, 13.46.

200M: Elezar Hernandez, 2nd, 25.72; Jasi Galindo, 3rd, 26.50; Alejandro Salazar, 4th 29.12.

400M: Isaac Vasquez, 1st, 1:03.28; Ram Leija, 2nd, 1:04.68.

800M: Andrew McGee, 1st, 2:40.12; Roy Davalos, 2nd, 2:40.34.

1600M: Andrew McGee, 1st, 6:14.69.

2400M: Andrew McGee, 1st, 10:28.75.

110M Hurdles: Jaxon Yeager, 3rd, 21.65; Avery Fay, 5th, 22.65; Cade Parker, 6th, 23.40.

300M Hurdles: Jaxon Yeager, 2nd, 0:50.96; Avery Fay, 4th, 0:55.77.

4x100M Relay: Andrew Thronton, Jasi Galindo, Roman Gaudarrama, Jonah Penszyk, 1st, 48.78.

4x200M Relay: Andrew Thronton, Jasi Galindo, Roman Gaudarrama, Jonah Penszyk, 1st, 1:4 6.65.

4x400M Relay: Andrew Thronton, Jasi Galindo, Roman Gaudarrama, Jonah Penszyk, 1st, 4:09.02.

300M Hurdles: Jaxon Yeager, 2nd, 0:50.96; Avery Fay, 4th, 0:55.77.