RACING FOR THE GOLD – Kayden Rodriguez (R) won the 400 Meter Dash at the District 7-2A Track Meet in Christoval on Thursday, April 4th, with a time of 53:24. He was slated to compete at the Area Meet on Wednesday at Irion County High School in Mertzon.  --  KATHY MANKIN | THE ELDORADO SUCCESS
RACING FOR THE GOLD – Kayden Rodriguez (R) won the 400 Meter Dash at the District 7-2A Track Meet in Christoval on Thursday, April 4th, with a time of 53:24. He was slated to compete at the Area Meet on Wednesday at Irion County High School in Mertzon. -- KATHY MANKIN | THE ELDORADO SUCCESS

Twenty EHS track athletes were scheduled to compete in 26th different events at the Area Track Meet in Mertzon on Wednesday, April 10th after qualifying at the District 7-2A Meet in Christoval on April 3rd and 4th. Twelve Eagle tracksters and eight Lady Eagles advanced to the Area Meet by virtue of placing fourth or higher at the District Meet.

Results of the District Meet were as follows.

District 7-2A Meet
Christoval High School
April 3-4, 2019

Varsity Girls

Lady Eagles placed 2nd place as a team

Discus Throw: 4. Samantha Lozano 87-5

Shot Put: 1.Sammy Lozano 34-7 3/4; 4.; 4.Marisol DeLuna 29-8

High Jump: 4. Victoria DeHanis 4-4

Pole Vault: 1.Payton Whitten 9-6; 4.Destinny Sandate 8-6

Long Jump: 3.Christine Lindsey 15-4 3/4; 6. Victoria DeHanis 14-9 1/4

Triple Jump: 4. Christine Lindsey 31-11 1/4

4x100 Meter Relay: 1st Place Eldorado (Alyssa Sandate, Victoria DeHanis, Christine Lindsey, Marisol DeLuna) 50.75

800 Meter Run: 6. Codee Meador 2:53.78

100 Meter Hurdles: 1.Victoria DeHanis 16.14

100 Meter Dash: 2. Marisol DeLuna 12:62

4x200 Meter Relay: 4th place Eldorado (Alyssa Sandate, Destinny Sandate, Payton Whitten, Christine Lindsey) 1:53.49

400 Meter Dash: 1. Alyssa Sandate 1:03.00

200 Meter Dash: 1.Alyssa Sandate 27:40

1600 Meter Run: 6.Myranda Guerrero 6:30.90

4x400 Meter Relay: 3rd place Eldorado (Destinny Sandate, Christine Lindsey, Dasani Rios, Payton Whitten) 4:31.50

300 Meter Hurdles: 1.Victoria DeHanis 49.68

JV Girls

4x200 Meter Relay: 4th place Eldorado (Annika Hernandez, Angela Alegria, Leslie Alegria, Jasmine Castro) 2:19.68

Varsity Boys

The Eagles varsity boys tracksters placed 4th as a team

Discus throw: 1. Emiliano Hernandez 109-5

Triple Jump: 4.Jaakan Jurecek 39-5 1/4; 6.Cooper Meador 37-3 3/4

High Jump: 2.Aiden Dennis 5-8; 6. Cesar Garcia 5-2

Pole Vault: 4.Korbin Covarrubiaz 10-0; 5.Jonathan McGee 10-0

Shot Put: 2.Albert Arispe 44-1

Long Jump: 1. James Kimble 18-11 3/4

100 Meter Dash: 4. Frankie Villanueva 11:80; 5.James Kimble 11:90

4x200 Meter Relay: 4th place Eldorado (Cesar Garcia, Jaakan Jurecek, Frankie Villanueva, Eric Reyes) 1:36.52

4x400 Meter Relay: 3rd place Eldorado (Cesar Garcia, Kayden Rodriguez, Cooper Meador, Eric Reyes) 3:45.90

400 Meter Dash: 1.Kayden Rodriguez 53:24

200 Meter Dash: 6.Kayden Rodriguez 24:62

800 Meter Run: 3.Jose Moya 2:10.18

1600 Meter Run: 4.Jose Moya 4:55.75

110 Meter Hurdles: 5.Cooper Meador 18.53

300 Meter Hurdles: 5. Korbin Covarrubiaz 45.69; 6.Jaakan Jurecek 46.66

4x100 Meter Relay: 5th place Eldorado (Cesar Garcia, Eric Reyes, Elias Luna, Frankie Villanueva) 45.56

Weightman Relay: 1st Place Eldorado (Shawn Solis, Philip Garcia, Garrett Hariman, Albert Arispe) 54:54.00

3200 Meter Run: 2. Jose Moya 11:01.00

JV Boys

5th place as a team

200 Meter Dash: 2. Reese Faull 25:44; 3. Damian Romo 27:00; 4. Mason Doan 27:16

800 Meter Run: 2.Bernardo Romo 2:37.49

4x100 Meter Relay: 4th Place Eldorado (Bernardo Romo, Damian Romo, Mason Doan, Reese Faull) 50.24

Long Jump: 2. Reese Faull 17-10 1/4

Shot Put: 1. Philip Garcia 35-3

Discus: 5. Shawn Solis 81-7

Triple Jump: 4. Damian Romo 34-1

High Jump: 4.Reese Faull 4-10

Pole Vault: 1.Damian Romo 7-0